kwietnia 26, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (48)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (48)


1. Literacki Nobel 2018 zagrożony. Przez skandale w Akademii Szwedzkiej w tym roku nagroda może nie zostać przyznana
Literacki Nobel 2018 może nie zostać przyznany - alarmuje Szwedzkie Radio. Nagroda jest zagrożona wskutek skandalu seksualnego, który wstrząsnął Akademią Szwedzką.

2. Holandia: nieczynny kościół przekształcono w bibliotekę
Od kilkunastu lat kościół św. Piotra w holenderskiej miejscowości Vught nie był używany do celów religijnych. Aby uchronić obiekt przed wyburzeniem, dokonano jego renowacji, a teraz otwarto w nim bibliotekę.

3. Z ich życia znika ojciec i mąż i każda z kobiet - mama i dwie córki - radzi sobie z tym inaczej. "Obiecanki" - znakomity debiut komiksowy Agnieszki Świętek
"Obiecanki" wpisują się w coraz bardziej obecny w polskich komiksach kierunek pisania bardziej intymnego. Kierunek, w którym więcej jest ukazywania historii z perspektywy kobiecej czy dziewczęcej.

4. Biblioteka Akustyczna świętuje 10-lecie istnienia. Jak przez ten czas zmienił się rynek audiobooków?
Biblioteka Akustyczna, jeden z pionierów rynku audiobooków w Polsce, świętuje 10-lecie istnienia. W 2008 roku, kiedy zaczynała działalność, udało się jej nagrać 31 audiobooków, dziś ma na koncie aż pół tysiąca książek do słuchania.

5. Filmowa "Dziewczyna we mgle". Kiedy reżyseruje sam autor powieści, dba, żeby nikt mu niczego nie zepsuł
W tym wypadku wybór, co najpierw - książka czy film - to niezły dylemat (powieść o tym samym tytule została przełożona na język polski, ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros).

6. W czasie zawieszonym
Barbara Engelking: Wola życia jest ogromna i ma swoje prawa. W getcie zakładano ogródki, dawano koncerty, czytano. I kochano.

7. Czas na inne piosenki. Rozmowa z Zytą Rudzką
Agnieszka Sowińska: Pierwsze zdanie „Krótkiej wymiany ognia” brzmi: „Tymczasem zrobiłam się stara i stojąc na przystanku, głośno mówię do siebie: Czy to tak trudno uwierzyć, że mamy nigdy nie było, czy to tak trudno?”.
Wszyscy mi mówią, że powinnam była postawić kropkę po „stara”.
Nie, wtedy byłoby banalnie i patetycznie.
No właśnie, ja też to tak czuję. Dziwię się też pytaniom, dlaczego napisałam o starości. Przecież starość jest bardzo żywa. W literaturze jest trochę portretów starych kobiet. Ale nie chciałam iść w literacki archetyp – że jak artystka, to stara wariatka, co kocha zwierzątka. Wydaje mi się, że takie archetypy są bardzo blisko stereotypów.

8. Warszawskie Targi Książki. Pamuk i gwiazdy polskiej literatury, ale też... youtuberzy i turniej "Counter Strike'a"
Motywem przewodnim 9. Warszawskich Targów Książki (17-20 maja) będzie stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy chcą przyciągnąć młodych - stawiają na e-sport i spotkania z gwiazdami YouTube'a.

9. Wojciech Jagielski: Człowiek nosi w sobie przekonanie, czego by nie zrobił, gdyby nie to cholerne życie. Taki niespełniony sen o wielkości i bohaterstwie
Jak to jest żyć po swojemu? Co się czuje, nie stając do wyścigu, w którym udział uważany jest za święty obowiązek, choćby dlatego że wszyscy inni w nim uczestniczą? – pyta w nowej książce Wojciech Jagielski. Nam opowiada o swojej własnej drodze, poczuciu odpowiedzialności za śmierć Krzysztofa Millera, partnera wielu wypraw i chorobę żony. Zdradza też, że część książki napisał za niego kto inny. Nie miał wyjścia, nie zrozumiał swojej bohaterki.

10. Najlepsze kryminały dla młodych: Lasse i Maja, nastoletni Sherlock, Emil... Co podsunąć dziecku do czytania i oglądania?
Im bardziej zmuszasz dziecko do czytania, tym bardziej ono marzy, żeby zagrać na smartfonie. Co zrobić, żeby samo chciało czytać? Jest na to sposób. Wystarczą dobra intryga, młody detektyw (albo detektywka) i podstęp. A na zachętę - ekranizacja.

11. Miał być lekarzem, został jazzmanem. Jak żył i umarł Krzysztof Komeda?
Wszedł na scenę jako lekarz laryngolog. W jego bandzie był student mechanizacji rolnictwa, plastyk, hodowca bobrów. Po I Festiwalu Jazzowym w Sopocie zespół Krzysztofa Komedy stał się największą gwiazdą w kraju. Z Janem 'Ptaszynem' Wróblewskim i Jerzym Millianem jako pierwsi w Polsce grali tylko i wyłącznie jazz nowoczesny - inny od wszystkiego, co można było usłyszeć w radio i na estradzie. 'Komeda Sextet', tak jak jego lider, stanowił absolutnie wyjątkowy i osoby byt na polskiej scenie. Kim był Krzysztof Komeda, jak wyglądało jego życie i śmierć?
Dlaczego pisanie biografii nieżyjącej postaci to unikanie kompromisów? Włodek Nowak w 'Studio Dużego Formatu' rozmawia z Magdaleną Grzebałkowską - autorką biografii muzyka 'Komeda. Osobiste życie jazzu'.

12. Nowa książka Doroty Masłowskiej "Inni ludzie". Stosunek Polaków do siebie nawzajem i do Polski jest w niej sprawą niesmaku
Powieść Masłowskiej to trochę raperski musical, trochę uliczna ballada, prawie gotowy spektakl teatralny. O Polsce, w której "nie ma nic, nie ma nikogo, więzi wszystkie przecięte".

13. Znamy nominowanych do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Poznaliśmy tytuły książek nominowanych do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Ogłoszenie nominacji miało szczególny charakter. Odbyło się bowiem w Światowym Dniu Książki, w ośmiu kultowych miejscach na mapie stolicy.

14. Ogłoszono laureatów Nagrody Pulitzera 2018. Autorem najlepszej powieści jest Andrew Sean Greer
Przyznawane od 1917 roku nagrody uznawane są za jedne z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie dziennikarstwa i literatury. Otrzymują je twórcy w 21 kategoriach, z czego 6 to kategorie literackie.

15. Dzięki niej Polki zaczytywały się harlequinami. Żeby nikt nie mówił, że to szmira, do tłumaczeń zatrudniała najwybitniejszych intelektualistów
W reklamie Harlequina kobieta się kładzie koło męża na wersalce, on chrapie, ona bierze książkę i przenosi się na piękne łoże z baldachimem, gdzie Dariusz Kordek już-już ma ją pocałować - rozmowa z Niną Kowalewską-Motlik.

16. Międzynarodowy Festiwal Poezji "Silesius" już w maju. Zadura, Fiedorczuk, Franaszek, Świetlicki gośćmi trzeciej edycji
Spotkania z nominowanymi do nagrody poetyckiej Silesius, dyskusje o poezji, improwizacje teatralne i koncerty - tak zapowiada się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Silesius", który rozpocznie się 9 maja we Wrocławiu.

17. Nagroda im. Szymborskiej. Pięcioro nominowanych: Bonowicz, Fiedorczuk, Malek, Podgórnik, Witkowska
Jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej spośród 236 tomów poetyckich zgłoszonych do konkursu wyłoniło pięć książek-finalistek. To: "Druga ręka" Wojciecha Bonowicza, "Psalmy" Julii Fiedorczuk, "Kord" Natalii Malek, "Zimna książka" Marty Podgórnik i "Lucyfer zwycięża" Ilony Witkowskiej. Laureata poznamy 9 czerwca. Za najlepszy tom zagraniczny uznano "Przejdź do historii" szwedzkiej poetki Linn Hansén w przekładzie Justyny Czechowskiej.

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 20-27.04.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger