stycznia 19, 2018

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (34)

Literacki przegląd tygodnia. Booknet (34)

1. Aglomeracje, przedmieścia i prowincja: literacka mapa Polski
Choć możemy sobie wyobrazić powieść osadzoną w przestrzeni zaledwie naszkicowanej albo nieciekawej jako miejsce akcji, to jednak połączenie literatury i geografii jest niezwykle korzystne, i to dla obu stron. Literatura potrafi nazwać na nowo miejsca, które wydają się nam banalne i oczywiste – a przez to pomijane przez nasz wzrok. Potrafi też odzyskać przestrzeń, która wydaje się nieciekawa lub nieprzyjazna, uczynić ją zdatną do symbolicznego zamieszkania. A w drugą stronę: konkretne miejsca z ich historią, społeczną specyfiką i skomplikowaną symboliką mogą stanowić zarzewie dla budowania opowieści.

2. Oriana Fallaci pierwsza walczyła o prawdziwą wersję zabójstwa Pasoliniego. Reportaże "Pasolini. Niewygodny człowiek"
Oriana Fallaci trafiła przed sąd za odmowę ujawnienia nazwiska anonimowego świadka. Nie dała się złamać, dostała wyrok czterech miesięcy więzienia. Szczęśliwie za kratki nie trafiła

3. Ciekawa wystawa w Muzeum Literatury w Warszawie
Z okazji 65 lat działania Muzeum Literatury, muzeum proponuje przegląd zasobów magazynowych – ekspozycję „z przymrużeniem oka”.
Jakimi kredkami rysował Leopold Staff? W jakich spodniach chadzał Melchior Wańkowicz i jaki kostium na plażę zakładała Maria Dąbrowska? A kto w ogóle nie zakładał spodni i kostiumu, utrwalając te chwile beztroski na zdjęciach? Co w boskim Buenos wyciskał Gombrowicz? Jakie zdjęcia żonie Aurelii lubił robić Władysław Reymont?
Szeroko rozumiane „muzealne bibeloty” – często dziwne i niejasnego przeznaczenia. Rękopisy i książki, dedykacje zabawne i bardzo poważne, ale również: przybory do pisania, fifki i papierosy, pukle włosów oraz części garderoby czołowych polskich pisarzy, poetów, literatów…

4. Logos i Eros. Lata sześćdziesiąte z Susan Sontag
- Ona przez lata rozwijając się, jednocześnie utrzymała w sobie tę wysoką temperaturę refleksji, transgresji i emocji - opowiadała Eliza Kącka o twórczości słynnej amerykańskiej eseistyki. Punktem wyjścia do dyskusji o Sontag był nowo wydany w Polsce jej tom "Style radykalnej woli" z lat 60. ubiegłego wieku.

5. Dziesięć książek, które Niespodziegadki pokochały w 2017 roku
Żeby tradycji stało się zadość, i w tym roku przygotowałyśmy zestawienie dziesięciu książek, które pokochałyśmy w roku ubiegłym. Nie było łatwo, bo serca mamy wielkie i gorące, więc pokochałyśmy znacznie więcej niż dziesięć tytułów.

6. Wreszcie realna szansa na ekranizację! Powstanie serial na podstawie powieści „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa
Firmy producenckie Anonymous Content i Paramount TV wygrały trwającą miesiąc batalię o prawa do ekranizacji powieści „Shantaram” Gregory’ego Davida Robertsa. Istnieje plan, aby na podstawie tej porywającej historii o miłości, przebaczeniu, odwadze i odkupieniu zrealizować serial telewizyjny. Umowa obejmuje również prawa do kontynuacji bestsellerowej książki zatytułowanej „Cień góry”.

7. Dziesięć najlepszych seriali opartych na książkach
Wydawać by się mogło, że wielki boom serialowy, jaki przeżywamy od kilku lat za sprawą Netflixa, HBO, BBC czy Showmaxa, niewiele ma wspólnego ze światem literackim. To pozory, bo w rzeczywistości powiązań między tymi światami jest więcej niż wiele. Nie tylko wielu pisarzy zaczęło zajmować się scenopisarstwem, ale także producenci kolejnych seriali zaczęli interesować się coraz bardziej książkami. W końcu gdzie, jak nie tam, znajdą ciekawe pomysły na swoje filmowe fabuły?

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane w postaci „Booknetu” lądują na blogu.

Powyżej znajdziecie materiały opublikowane na fb w dniach 13-19.01.2018
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!


Zdjęcie: pixabay.com 
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger