maja 15, 2019

Booknet (102): Okołoliterackie materiały tygodnia

Booknet (102): Okołoliterackie materiały tygodnia

Nie żyje nagi księgarz z Arizony

Miasteczko Quartzsite w Arizonie (Stany Zjednoczone) straciło jeden ze swoich żywych symboli. 7 maja w nocy, po ciężkiej chorobie, zmarł Paul Winer, znany też pod pseudonimem Sweet Pie – prawdopodobnie jedyny człowiek na świecie, który przez blisko trzy dekady sprzedawał książki, obsługując klientów nago. Miał 75 lat.

Chińscy projektanci przerobili stary rower na mobilną bibliotekę przypominającą biedronkę

Mieszczące się w Pekinie studio architektoniczne i projektowe Luo Yujie Studio wpadło na pomysł, jak można wykorzystać stare, porzucone rowery i inne odpady przemysłowe. Na ich bazie zbudowano prototyp mobilnej biblioteki przypominającej biedronkę.

15 powieści w 15 lat, prawie milion sprzedanych egzemplarzy. Czy Rafał Kosik powtórzy sukces "Felixa, Neta i Niki" z innymi bohaterami?

James Bond połączony z Harrym Potterem, przyprawiony Lemem, w młodzieżowym wydaniu. Rafał Kosik nie znalazł nowego modelu powieści młodzieżowej, ale idealnie wykorzystał istniejące, dobrze sprawdzone wzorce.


Bukiniści wracają nad Wisłę

Z początkiem maja na taras pawilonu Powiśle 11 wracają Bukiniści nad Wisłą. Inspirowany tradycją znad Sekwany kiermasz książki potrwa w pogodne weekendy od 4 maja do 29 września. Nie zabraknie okazji do rozmowy o książkach – przed kawiarnią Metaforma czeka nas cykl prowadzonych przez Marcina Wilka spotkań, których bohaterami i bohaterkami będą mniej lub bardziej znane, ale bez wyjątku ciekawe postaci XX-wiecznego polskiego i krakowskiego życia literackiego. W dobie wszechobecnego pędu za nowością zwracamy się ku klasyce!

"Domy bezdomne" – fotografie Doroty Brauntsch

Książka "Domy bezdomne" Doroty Brauntsch (wyd. Dowody na istnienie, 2019) to opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. I jeszcze o idealistach, którzy próbują ocalić przeszłość. 

Zuzanna Ginczanka superstar. Czy zamordowana 75 lat temu poetka stanie się ikoną polskiej kultury?

Bała się chodzić na uniwersytet, nie wiedziała, czy studenci nie wyrzucą jej przez okno. Ale długo myślała, że to nie jest prawdziwa Polska. Śmiała się, gdy Gombrowicz powiedział, że na okoliczność zbliżającej się wojny powinna się zaopatrzyć w truciznę.

Jurata, wyblakła perła Bałtyku. Co stało się z mekką gwiazd, artystów i polityków?

Nasi dziadkowie mieli wiele marzeń. Jednym z nich było wybudowanie kurortu symbolizującego otwarcie odrodzonej Polski na świat. Nowoczesnego, pełnego splendoru, jak z amerykańskiego filmu. O historii Juraty opowiada Anna Tomiak, autorka książki "Jurata. Cały ten szpas".

*****************
Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash
Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger