grudnia 09, 2018

2 ciekawe książki grudnia



W grudniu, jak zwykle, wydawnicza posucha. Przy wszystkich sprawach, z którymi zamierzam uporać się w okresie przedświątecznym i tuż po nim (ale przed końcem roku), oraz przy stercie książek, która i tak czeka na lekturę, niewielka liczba grudniowych nowości wcale mnie nie martwi.

Z książek, które pojawią się na księgarnianych półkach w grudniu, wybrałam miesiącu dwie, w tym jedną, która jest wznowieniem. Oto one:

1. „Myśli nieuczesane. Wszystkie”, Stanisław Jerzy Lec, wydanie piąte, Wydawnictwo Literackie
Opis wydawcy: „Sięgając po formułę starożytnych sentencji, posługując się ostrym dowcipem, kalamburem, skrótem myślowym, kondensacją znaczeń, Lec budował wyjątkowo trafny komentarz do wynaturzeń współczesnych czasów, nawiązując do najszerszego kontekstu kultury europejskiej. Stał się mistrzem paradoksu, tropicielem wszelkich myślowych falsyfikatów i językowych frazesów, zniewalających ludzką indywidualność i pozostających na usługach totalitaryzmu. Choć czytelnikom jego aforyzmy wydawać się mogły celną reakcją na absurdy peerelowskiej rzeczywistości, nie są one jedynie wytworem chwili historycznej, lecz zachowują aktualność i uniwersalny sens”.



2. „Ekobiografia Krakowa”, praca zbiorowa, Wydawnictwo Znak
Opis wydawcy: „Kraków. Miasto o bogatej i fascynującej historii. Znakomicie udokumentowanej i dogłębnie przebadanej. Zdawać by się mogło, że wiemy już o nim wszystko. Jednak czy mamy świadomość tego, jak wielki wpływ na historię miasta miało jego środowisko naturalne? Czy rozumiemy, że utrzymywanie tak ważnego ośrodka miejskiego w tym konkretnym miejscu było wyzwaniem nie tylko dziś, ale w każdej epoce? Wybitni krakowscy badacze po raz pierwszy w Polsce opowiadają historię swojego miasta przez pryzmat jego środowiska. Pokazują wyjątkowy związek Krakowa ze światem przyrody. Zajmują się problemami miasta, które wytwarza i bezustannie gromadzi zanieczyszczenia”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger