sierpnia 10, 2018

Booknet: Literacki przegląd tygodnia (63)O adaptacjach, ciemnych księgarniach, instapoezji, prawdziwym „Kolumbie”, wakacyjnych lekturach i nie tylko. W tym tygodniu przegląd prasy jest naprawdę wyjątkowo ciekawy. Polecam!

1. „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach” – adaptacja opowiadania Neila Gaimana od piątku w kinach
W piątek 10 sierpnia do polskich kin wejdzie adaptacja opowiadania Neila Gaimana „Jak rozmawiać z dziewczynami na prywatkach”. W filmie w reżyserii Johna Camerona Mitchella występują Nicole Kidman, Elle Fanning i Alex Sharp.

2. W nowej tajwańskiej księgarni panują ciemności. Światło pada jedynie na książki
Otwarta niedawno nowa tajwańska księgarnia znalazła interesujący sposób, aby podkreślić wartość każdej publikacji znajdującej się w jej ofercie. Na terenie sklepu panują niemal całkowite ciemności, zaś światło pada jedynie na okładki książek i stoliki, przy których można je przeglądać.

3. Historia prawdziwego "Kolumba". Emil Marat w Radiu Książki
Krzysztof Sobieszczański - to on był "Kolumbem". To jego pseudonim nadano pokoleniu tych, którzy - dwudziestoletni i młodsi - poszli do Powstania Warszawskiego.

4. Czytelnicy science fiction i fantasy są lepszymi partnerami w związkach? Nowe wyniki badań
Najnowsze badanie sugeruje, że osoby czytające książki science fiction i fantasy mają bardziej dojrzałe przekonania na temat związków miłosnych niż ci, którzy preferują kryminały i thrillery czy literaturę piękną.

5. Francuskie wakacje
Jak wybrać książkę, jeśli nie chcemy czytać nowości? Co zrobić z tą wolnością czytelniczą, którą zyskujemy, gdy rezygnujemy z podążania za listami bestsellerów? Jakie plany lekturowe założyć?

6. Trzysta sześćdziesiąt tysięcy książek z wierszami dla dzieci trafi na oddziały położnicze w całej Polsce
Aż 360 tysięcy książek z najpiękniejszymi wierszami dla dzieci autorstwa najwybitniejszych polskich poetów, takich jak Julian Tuwim czy Jan Brzechwa, trafi na oddziały położnicze w całej Polsce. Akcja jest częścią kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek" realizowanej przez Instytut Książki, która ma zachęcać rodziców do czytania dzieciom już od pierwszych miesięcy życia.

7. Opowiem Ci swoją historię
Czy antologia „znowu pragnę ciemnej miłości” to polska odpowiedź na instapoezję? Nie trzeba się nagłowić, żeby odpowiedzieć zdecydowanie: nie

*****************
Przez cały tydzień śledzę około literackie wydarzenia. Przeglądam prasę i internet. Wyszukuję ciekawe informacje, inspirujące filmiki i ważne rozmowy. Część na bieżąco publikuję je na facebookowym fanpage’u. W piątek, zebrane i uzupełnione o dodatkowe materiały, lądują w postaci „Booknetu” na blogu.

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger