września 26, 2017

Projekt: związek. Jak stworzyć dojrzałą i pełną miłości relację


Nie całkiem poważny komiks na zdecydowanie poważny temat. „Projekt: związek. Jak stworzyć dojrzałą i pełną miłości relację”, to komiks, który bawi i uczy jednocześnie. Jego autorka, Kinga Korska, pod lupę wzięła sporo istotnych z punktu widzenia relacji kwestii. Będzie więc o współzależności, emocjonalnej szczerości z samą sobą oraz braku szczerości w związku. O chęci kontroli, próbie ograniczania i zmieniania partnera. O złości, komunikacji, asertywności i intymności. Pojawią się teorie, nazwiska oraz superseksowne bohaterki.

Naszą przewodniczką po tajemnej wiedzy dotyczącej związków jest alter ego z przyszłości autorki. Ta dojrzała, mądra i atrakcyjna kobieta, na kartach komiksu, mechanizmy rządzące relacjami objaśnia córce. Robi to w sposób ciekawy a zarazem prosty. Nie będzie więc przydługich wykładów i zawiłych formułek rodem z akademickich podręczników. Będą historie z życia bohaterek, w tym autorki.


Moją ulubioną część komiksu stanowi swoiste wtrącenie, mniej więcej w środku książki. Na wyróżniających się kolorystyką kartach spotykamy bowiem samą autorkę, która cierpiąc w nieudanym związku zgłasza się po pomoc do terapeutki. Krótka autobiograficzna historia kończy się odrodzeniem rysowniczki, która niczym Wonder Woman, w sposób spektakularny ratuje nie świat, ale siebie.

Kinga Korska pojawi się na kartach komiksu jeszcze kilka razy. Podoba mi się ten zabieg. Autorka, niejako „opowiadając siebie”, wprowadza do narracji wątek feministyczny.


Komiks podobałby mi się jeszcze bardziej, gdybym bieliznę głównych bohaterek widziała choć trochę rzadziej. Przełknęłam ich super-seksowność (choć nie znajduję dla niej dobrego uzasadnienia), ale seksualizacji już nie mogę.

W dużej mierze bardzo podoba mi się to, co bohaterki mają do powiedzenia. Czuję, że mówią do mnie i wielu innych kobiet. Z drugiej jednak strony, to jak to robią, a więc cała ta sexy-otoczka, wskazywałaby raczej na męskiego odbiorcę książki. Czy chodzi więc o to, by zadowolić wszystkich? By zadowolić mnie powinno być w każdym razie bardziej równościowo.


Kinga Korska, „Projekt: związek. Jak stworzyć dojrzałą i pełną miłości relację”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger