sierpnia 16, 2019

Booknet (115): Okołoliterackie materiały tygodnia


Do poczytania po angielsku:

'Rest, Toni Morrison. You were magnificent': leading writers on the great American author

After the death of the great Nobel-prizewinning author, Ben Okri, Alice Walker, Elif Shafak and others offer their personal tributes

Behrouz Boochani wins National Biography award – and accepts via WhatsApp from Manus

Judges call Kurdish Iranian writer and refugee’s memoir an ‘astonishing act of witness’

Do poczytania po polsku:

Wojciech Chmielarz: Mroczny jak nigdy wcześniej

W „Ranie” Wojciech Chmielarz portretuje zło w najczystszej postaci. Drąży pokręcone życiorysy, dziwne kariery. Opowiada o cynizmie, zdradzie, ambicjach, żądzach, chciwości. A wszystko to w scenerii dostatniego Mokotowa.

"Kiedy będę biała?", zapytała mamę, gdy miała cztery lata. Bo przecież wszyscy dobrzy ludzie w telewizji są biali

Czarni o wiele częściej niż ich biali rówieśnicy są uznawani za winnych morderstwa z premedytacją, za co niemal zawsze dostają dożywocie. Za nieumyślne spowodowanie śmierci 23 proc. czarnych młodocianych przestępców dostaje więcej niż 10 lat więzienia, podczas gdy wśród białych ani jeden. Tak wygląda równość po brytyjsku.

Opowiadania Prousta o homoseksualizmie zostaną opublikowane po raz pierwszy

Te opowiadania "pokazują, jaki kiedyś był Marcel Proust" - pisze wydawca niepublikowanych wcześniej dzieł pisarza. Proust napisał je w późnych latach 90. XIX w., jednak nigdy nie zdecydował się na publikację z obawy przed złym przyjęciem przez krytykę homoseksualnych wątków.

Wielcy redaktorzy podświadomie wyczuwają, że coś wisi w powietrzu. Tak było z nagonką na LGBT

Na festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie nagrodę Wielkiego Redaktora otrzymała Małgorzata Szczurek. - Kiedy wydawaliśmy "Powrót do Reims" nikt z nas nie podejrzewał, że w Białymstoku może dojść do tak przerażających wydarzeń. Ta książka uderzyła w czuły nerw - mówi naczelna wydawnictwa Karakter i redaktorka powieści Wiesława Myśliwskiego.

Nie jadła mięsa, biegała i ćwiczyła jogę, kiedy nikt tego nie robił. Wiersze Świrszczyńskiej także wyprzedziły epokę

Ta poezja dotyka prawdy, nie buduje mitu. Jej motto mogłoby brzmieć: żyj, śmiej się i kochaj. Wraz z wydaniem zapisków Anny Świrszczyńskiej powraca zainteresowanie tą niedocenioną artystką.


"Mam 60 lat, a mogłabym kochać równocześnie dwóch, trzech. Czy to normalne?". Anna Świrszczyńska odkrywana na nowo

"Chcę mieć ich kilku, kilku słodkich i zakochanych, patrzeć na głowy opuszczone na moje kolana gestem prośby o miłość, rozkosz". Właśnie ukazuje się dziennik Anny Świrszczyńskiej, jednej z najwybitniejszych polskich poetek XX w. - o miłości i pożądaniu dojrzałej kobiety.

Nogaś poleca książki na wakacje. Zrozumieć Brytyjczyków i piłkę nożną

Michał Nogaś poleca trzy książki, które warto zabrać na wakacje. To nowości wydawnicze polskich autorów. O Brytyjczykach, piłce nożnej i dojrzewaniu w czasach przełomu, w domach z betonu.


Projekt do wsparcia:

Wydanie zbioru poezji Jorgosa Seferisa „Król Asine''

*****************

Chcesz być na bieżąco? Polub bloga na Facebooku!

Zdjęcie: Unsplash

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger