maja 10, 2019

Moje odkrycie: Wydawnictwo Wolno

Iwona Chmielewska, fot. M. Kutc

Co prawda większość Polek i Polaków wciąż nie jest przekonana do czytania, ale prężnie działający rynek wydawniczy wciąż zadziwia. Duże wydawnictwa wydają coraz więcej książek, a małe wciąż powstają. Także te niszowe. Znać je wszystkie nie sposób, dlatego od czasu do czasu odkrywam nowe perełki. W tamtym roku było to Wydawnictwo w Podwórku, w tym jest Wolno.

Wydawnictwo Wolno powstało w 2017 roku i specjalizuje się w książkach artystycznych – zarówno dla dużych jak i małych czytelników. Książki zaskakują swoją treścią i formą. Kryją niespodzianki. Urzekają pięknymi ilustracjami. Bawią i poruszają. Ich otwieranie i rozkładanie, czytanie i oglądanie, to prawdziwa przygoda.

Moja przygoda z Wolno dopiero się zaczyna, ale już teraz mogę z czystym sumieniem polecić trzy tytułu. Jeden dla dzieci i dwa dla dorosłych.



1. „Kołysanka na cztery” Iwona Chmielewska 
Magiczny picture book, który zabiera nas wprost w objęcia Morfeusza. Iwona Chmielewska zaprasza nas w nim do pewnego pokoiku, który właśnie przygotowuje się do snu. W czterech kątach, wraz z dzieckiem, z dniem żegnają się jego zabawki i pies. „Psie łapy wreszcie odpoczywają – raz, dwa, trzy, cztery”.  Mieszkanie milknie, przedmioty zatrzymują się. Liczymy do czterech i śpimy. Delikatne kolory nikną. Pokój zapada w sen.

2. „Koty. Podręcznik użytkownika” Pola Dwurnik i Tomasz Majeran
Bardzo ciekawa i przewrotna książka! Niektóre literackie pierwowzory, do których w swoich wierszach odnosi się Tomasz Majeran, zdecydowanie zaskakują. A obok poezji świetne rysunki Poli Dwurnik. Całość składa się na intrygujący portret kociego życia. Autorzy serwują nam dziewiętnaście lekcji, więc sporo możemy się od nich nauczyć. I to nie tylko o kotach. Także humoru. Relacje człowieka ze zwierzęciem wymagają w końcu czasem nieco dystansu.

3. „Obie” Justyna Bargielska i Iwona Chmielewska
Kolejny zachwycający picture book, dla tych, którzy zamiast czytać książki wolą je doświadczać. Autorki - poetka i artystka - zabierają nas w głąb lasu i w głąb matczynego serca. Złamanego, uszczkniętego przez dziecko. Ich niezwykła, oszczędna a jednocześnie bogata, pełna symboli opowieść,  to portret emocji matki. Historia lęku, smutku, bólu, oczekiwań i szczęścia. Zaskakująca i poruszająca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Projekt: książki , Blogger